Check-up

Vücudunuzun sağlık durumunu yakından takip edebilmeniz ve olası sağlık problemlerinin erkenden teşhisini sağlayabilmeniz için check up programları oldukça yararlıdır. Medikal kontrol süreçlerini düzenli check up programları ile belirli bir düzene oturtmak, sağlık durumunuzla ilgili herhangi bir sürprizle karşılaşmadan gerekli tıbbi destekten faydalanabilmek adına doğru bir tercih olacaktır.

Özel Kıraç Yeni Hayat  Tıp Merkezi uzmanlarından aldığımız bilgiler çerçevesinde, sizin için check up prosedürleri ve check up’ın yararları ile ilgili detaylı bir rehber hazırladık. Gelin, birlikte bu detaylı rehberi inceleyelim ve check up paketlerinin kapsamını yakından tanıyalım.

‘’ Doktor Thomas Müller’in dediği gibi “Hastalık gelmeyene kadar sağlık değerli değildir.” Çünkü insanlar sağlığının kıymetini ancak ve ancak hasta olunca anlamaktadır. Yeni Hayat olarak sizler için Check Up’ın tanımını değiştirerek bu anlayışı yıkmayı amaçladık.’’

Check-Up Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Check up için öncelikle check up yapılan bir hastane ya da tıp merkezinden randevu almanız gerekiyor. Check up’tan sorumlu doktor kullandığınız ilaçlar ve daha  önce geçirdiğiniz hastalıklar konusunda sorular sorar. Bu doğrultuda check up’ın kapsamı belirlenir, kişinin check up’a gelmeden kullanması veya kesmesi gereken ilaçlar varsa doktor tarafından bilgilendirme yapılır.

Randevu günü aç karna (8-10 saat arası bir açlıkla) check up merkezine gelindiği zaman kan ve idrar tahlilleri alınıyor bunun dışında kalp elektrosu (EKG), akciğer filmi, batın ultrasonu gibi görüntüleme yöntemlerine başvuruluyor. Kişinin yaşı ve cinsiyetine göre mamografi, PSA testi gibi tetkikler gerçekleştiriliyor. 50 yaş üstünde endoskopik tetkikler planlanabiliyor.

Check up süresi panel içeriğine göre farklılık gösterebiliyor. Sonuçlarınız check up panel içeriğindeki tetkiklere bağlı olarak aynı gün içerisinde ve/veya takip eden günlerde hazır oluyor.

Hastalıklarda Erken Teşhis İçin Check UP

Check -up larla sağlanan erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhisle bulaşıcı hastalıkların yayılması önlenir. Kanser gibi ileri evrelerde teşhis edildiğinde tedavisi mümkün olamayan hastalıklar tedavi edilebilir .

 Kadınlar İçin Check Up Neleri Kapsamalıdır? 

Yılda bir kere check up yaptıran 20 ile 40 yaş aralığında yetişkin bir kadın için uygun bir paket, içerisinde kan testlerinin, idrar analizinin, akciğer grafisinin, meme muayenesinin ve jinekolojik muayenenin de bulunduğu bir paket olacaktır. Özellikle rahim ağzı kanseri, meme kanseri gibi hastalıkların risk grubuna girmiş olan bu yaş aralığındaki kadınların, kanser ilerlemeden erken teşhis ve tedaviden yararlanması hayat kurtarıcıdır. Kırk yaş üzeri kadınlar için ise check up paketleri içerisinde EKG, mamografi, gaitada gizli kan testi de bulunmalıdır.

Erkekler İçin Check Up Neleri Kapsamalıdır? 

Erkekler için check up paketleri içerisinde temel kan testleri, akciğer grafisi, idrar analizi ve genel sağlık muayenesi bulunmalıdır. 20 ile 40 yaş aralığındaki yetişkin erkekler için bu kontroller yeterli iken, kırk yaşın üzerindeki bireyler için ayrıca ürolojik muayene, gaitada gizli kan testi, EKG de tavsiye edilmektedir.

Bizler, Özel Kıraç Yeni Hayat Tıp Merkezi olarak alanında uzman doktorlarımız, yüksek hijyen koşullarına sahip check up alanlarımız ve hızlı sonuç sağlayan güçlü laboratuvar ekibimiz ile sizlere hizmet vermeye hazırız. Sağlığınızı kontrol altında tutmanızı sağlayacak güvenli check up rutinleri için bizimle iletişime geçebilir ve hemen randevu oluşturabilirsiniz. Dönemden döneme değişen değerlerle sağlığınızın sıkı takibini yapacak olan doktorlarımız, herhangi bir problemde erken müdahaleyi de mümkün kılacaktır.

Tüm Dünyada ve ülkemizde hastalığa bağlı en sık ölüm nedenleri;

Kalp ve dolaşım sistemleri hastalıkları (kalp yetmezliği, kalp krizi, vb.)

Beyin içi kanamalar (stoke-inme)

Solunum sistemi,akciğer hastalıkları (KOAH, zatürre, pnömoni,vb.)

Kanser (akciğer, kalınbarsak, karaciğer, pankreasvb.)

Şeker Hastalığı(DiabetesMellitus)

Böbrek ve üro-genital sistem hastalıkları

Karaciğer hastalıkları

Enfeksiyon Hastalıkları oluşturmuştur.

Merkezimizdeki  Check-up programının ayrıntıları bu gerçekler de göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.

Check Up’a Gelmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Check-up’a gelmeden birkaç gün öncesinden mutlaka randevu alınız
Randevu gününde ve saatinde mutlaka aç geliniz
Gece saat 23:00’den sonra sadece su içebilirsiniz
Daha önce yapılmış ve tetkik sonuçlarınızı beraberinizde getiriniz
Hamileysen veya şüpheniz varsa işlemlere başlamadan önce mutlaka bildiriniz
Deodorant gibi koltuk altı spreyler kullanılmamalıdır.
Hastanelerimize göre Check-Up paket içeriklerinde değişiklikler göstermektedir. Lütfen gelmeden önce 0(535)109 68 07’den paket içerikleri hakkında bilgi alınız.

Uzm.Dr.Mehmet Zeki AYDIN / İç Hastalıkları (Dahiliye)

Alanında Uzman

Check-up Doktorlarımız

Language