Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Anasayfa / Tıbbi Birimlerimiz / Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Kişilerin fonksiyon ve iş kapasitelerini en üst düzeye çıkarmayı, başkalarına bağımlı olmadan yaşamayı öğreten ve yaşam kalitelerini artırmayı hedefleyen, kas, eklem, kemik ve omurga hastalıkları, spor yaralanmaları gibi ortopedik problemler, romatizmal hastalıklar ve felç gibi nörolojik hastalıkların çözümüne yardımcı olarak en etkin tedaviyi planlamak amacı ile hizmet veren bir bilim dalıdır. 

Fizik tedavi bölümüzde verdiğimiz hizmetlerimiz;

Fizik tedavi bölümünde birçok cihaz kullanılmaktadır. Bu cihazlar yardımıyla bireyin fonksiyonel kapasitesini artırmak, özürlülüğü önlemek ve iyileştirmek, bireyin günlük yaşamda bağımsız duruma gelmesini sağlamak ve yaşam kalitesini arttırmak amaçlanır. Bununla birlikte her cihazın farklı bir işlevi vardır. Bu işlevleri cihaz isimleri ile birlikte sizler için sıraladık:

PRP(Platelet Rich Plasma)

PRP, İngilizcede ‘Platelet Rich Plasma’ ifadesindeki kelimelerin baş harflerinden oluşan ve kişinin kendi kanından elde edilen maddenin enjeksiyonu ile yapılan tedavi şeklidir. Enjekte edilen madde platelet bakımından zenginleştirilmiş plazmadır. Plazma, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan ve platelet adı verilen özel hücreler veya başka faktör ve proteinler içeren bir kan bileşenidir. Plazma ayrıca hücre büyümesini destekleyen çeşitli proteinler de içerir. Araştırmacılar, plazmayı kandan izole ederek ve konsantre ederek platelet hücreleri bakımından daha zengin bir plazma olan PRP adlı kan bileşenini elde etmiştir.

PRP’nin zarar görmüş dokulara enjekte edilmesi vücutta yeni, sağlıklı hücrelerin büyümesini teşvik eder. PRP’nin hasarlı dokudaki iyileşmeyi desteklediği de düşünülür. Doku büyüme faktörleri, hazırlanan konsantre enjeksiyon maddesinde daha yoğun olduğu için, vücut dokularındaki iyileşme hızlanır.

Ağrılı Tetik Nokta Enjeksiyonu

Tetik noktalar kas dokusundaki düğüm bölgeleridir. Halk arasında kulunç olarak adlandırılmaktadır. Genellikle , şiddetli boyun, sırt, bel , omuz ağrılarının en sık sebebi bu düğüm olmuş kas dokusudur. Bazı klasik tedavilere yanıt vermeyen kalça, diz, bacak ağrılarında bile , altta yatan düğüm olmuş kas dokusu asıl sebeptir. Bu noktaların enjeksiyonu ile hastaların ağrıları kısa sürede azalmaktadır

Sıcak paketler (hot pack)

İçinde silikat jeli olan su sızdırmaz kumaş torbalardır. Daha yüzeysel dokuların ısınmasını sağlar. İçinde su kaynayan kazanlar içinde ısıtılarak ve havluya sarılarak bölgesel kullanılırlar. Boyun bel gibi bölgeler için özel ya da değişik ebatlarda standart ölçülerdedir. Genelde dilim (8-10 dilim) şeklinde ifade edilirler.

Soğuk paketler (cold pack)

Özellikle spor yaralanmalarında özel olarak imal edilmiş, plastik torbalar şeklinde bulunurlar. Kullanırken direk olarak tene temas ettirilmemeli bir bez içerisine sarılarak kullanılmalıdırlar.

Infraruj (Kızılötesi)

Kızılötesi ışınlar, ağrıyı azaltmak, yüzeysel ısı artışı ve kas gevşemesini sağlamak amacıyla kullanılır.

Ultrason Cihazı

Vücut dokularına yüksek frekanslı ses dalgaları göndererek derin dokularda ısı artışı sağlar. Bu sayede o bölgedeki damarlarda genişleme, metabolizmada hızlanma gibi etkiler oluşur.

Tens

Elektrotlar yardımıyla ağrılı bölgeye ya da belirli bir dermatomal alana verilen özel bir elektrik akımıdır. Çeşitli tipleri vardır. Hastanelerde büyük demirbaş cihazlar halinde olabileceği gibi evlerde kullanılabilen küçük boyları da vardır.

Vakum interferens

Ağrı tedavisi, romatizmal hastalıklar, bel ve boyun fıtıkları, kas rahatsızlıklarında yaygın kullanımı vardır. Bu yöntemde hem vakum hem de özel akım uygulanır. Hastalıklı bölgede kan dolaşımını arttırır. Bu sayede iyileştirici etki elde edilir.

Elektriksel stimülasyon

NMES (Neuromuscular Electrical Stimulation) kas sisteminin düşük enerjideki elektrik akımı ile canlandırılmasını ve kas hareketlerinin eğitilmesini sağlayan yöntemdir. Tıp dünyasında genellikle kasların tedavi edilmesinde kullanılan bu yöntem aynı zamanda bazı hastalıkların teşhis edilmesinde de tercih edilmektedir.

NMES geçirilen hastalıklar, ameliyatlar ya da travmalar sonucu kullanılamayan kasların yeniden harekete alıştırılmasında kullanılmaktadır. Kaslar uzun süre kullanılmadığında hareket etmede tembelleşir ve bir süre sonra hareket etmesi istendiğinde bunu gerçekleştiremez. Kasların yeniden hareket edebilmesi için eğitilmesi gerekir. NMES yöntemi ise kasların yeniden hareket ettirilmesi için eğitilmesini sağlar. 

 

Parafin

El artrozunda-romatizma, diğer el ve bilek bölgesi rahatsızlıklarında yüzeysel ısıtıcı olarak ağrının azaltılmasına yardımcı olur. 

 

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYONUN UYGULANDIĞI ALANLAR

Nörolojik Rehabilitasyon

Nörolojik rehabilitasyon,  hemipleji (inme),  spinal kord yaralanmaları (omurilik felci),  travmatik beyin hasarları,  Parkinson Hastalığı,  Multiple Skleroz (MS), Serebral palsi, Spina bifida, kas hastalıkları gibi nörolojik problemlerde, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarıyla hastanın maksimum fonksiyonel kapasitesine ulaşması sağlanmaktadır.

Lenfödem Tedavisi

Lenfödem, lenf sisteminde gelişen anormallik, cerrahi müdahale, travma, inflamasyon veya tümöral gelişme nedeniyle lenf yollarının tıkanması sonucu oluşmaktadır. Özellikle,  meme kanseri tanısıyla mastektomi yapılan, lenf nodülleri alınmış ve radyoterapi uygulanmış hastalarda lenfödem görülmektedir.

Manuel lenf drenajı (lenfödem masajı), kompresyon bandajı teknikleri, gerektiğinde uygulanan kompresyon cihazları ve kişiye özel egzersiz programları ile ödemli uzuvda lenf sıvısının akışı aktif hale getirilerek, lenfatik sistemin yeniden çalışması sağlanmaktadır. 

 

Ortopedik Rehabilitasyon

Ortopedik hastalıklara bağlı diz, omuz, kalça ve ayak gibi eklem ağrıları, diz, kalça ve omuz protez ameliyatları ve kırıklar, omurga hastalıklarına bağlı problemlerden sonra hastaya özgü fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları hastanın günlük yaşam aktivitelerine dönmesinde son derece önemli olup, mutlaka yapılmalıdır.

El Rehabilitasyonu

Tendon – sinir yaralanmaları gibi el hastalıklarında, elin fonksiyonlarını yeniden kazandırmak için ortopedi ve travmatoloji veya plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanları tarafından yapılan cerrahi tamir sonrası kısa sürede bireye özel, uygun rehabilitasyon programı düzenlenmektedir.

Alanında Uzman

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Doktorlarımız

Language