Omicron Varyantı Hakkında Bilgiler

Anasayfa / Duyurular / Omicron Varyantı Hakkında Bilgiler
Omicron Varyantı Hakkında Bilgiler

Omicron Varyantı Nedir?

Covid-19 virüsünün mutasyonlara uğrayarak farklı özellikler kazanmasıyla ortaya çıkan yeni türlere varyant adı verilir. Omicron varyantı da, diğer varyantlar gibi, Covid-19’un mutasyona uğrayarak yeni özellikler ile ortaya çıkmış halidir.

Omicron Varyantı Nasıl Bulaşır?

Varyant, solunum yolu ve hasta kişi ile temas yolu ile bulaşmaktadır. Tıpkı COVID-19’da olduğu gibi, öksürük, hapşırma ve konuşma ile ortaya çıkan damlacıkların solunması veya virüs bulunan yüzeylere dokunduktan sonra ellerin burun, ağız ve göze götürülmesi yoluyla bulaşır. 

Covid-19 Aşısı Omicron Varyantına Karşı Etkili Mi?

Mevcut Covid-19 aşısının, yüksek antikor seviyesine sahip olan kişilerde koruyucu olduğu düşünülmektedir. Antikor oluşmamış veya antikor seviyesi düşük olan kişiler, mutasyon açısından riskli bireylerdir.

Omicron Varyantından Nasıl Korunabiliriz? 

Covid-19 virüsünde olduğu gibi, virüslerden korunmanın en etkili yolu sosyal mesafeyi korumak ve maske takmaktır. Kişisel temizliğe önem vererek elleri sık sık yıkamak, kapalı ortamlardan uzak durmak, bulunulan ortamı sürekli havalandırmak, bol sıvı tüketmek ve dinlenmek gibi basit önlemler ile virüse karşı korunabiliriz.

Language