COVID-19 İle Mücadelede Bağışıklığı Yükseltmenin Formülü Nedir?

Anasayfa / Duyurular / COVID-19 İle Mücadelede Bağışıklığı Yükseltmenin Formülü Nedir?
COVID-19 İle Mücadelede Bağışıklığı Yükseltmenin Formülü Nedir?

Covid-19 pozitif hastalarda, tıbbi tedaviye ek olarak sağlıklı ve dengeli beslenme ile bağışıklığın güçlendirilmesi sonucu hastalığın seyri olumlu yönde değişir ve daha hafif geçirilir. Covid-19 Pozitif hastaların karantina sürecinde beslenmelerinde dikkat etmeleri gereken hususları sıralayacak olursak:

Her gün mutlaka en az 2-2,5 bardak su tüketilmelidir. Diüretik etkileri olduğu için çay / kahve tüketiminden minimuma indirilmelidir.
Günde en az 2-3 porsiyon taze meyve ve en az 5 porsiyon mevsim sebzesi tüketilmelidir. özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelere, kırmızı / turuncu / mor renkli sebze ve meyvelere yüksek antioksidan içeriğinden dolayı yer verilmelidir.
Bağışıklığı desteklenmesi için gün içinde mutlaka ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlar tercih edilmelidir.
Bağırsaklarımızın daha iyi çalışması ve bağışıklığımızı güçlendirmek için mutlaka zengin lif kaynaklarını tercih etmeliyiz; tam tahıllı besinler, kuru baklagiller, probiyotik kaynağı; yoğurt, kefir, turşu tüketilmelidir.
Yeterli miktarda protein alımı ve kas kaybı olmaması için mutlaka beslenmemizde yumurta, peynir, yağsız et, kümes hayvanları, balık, süt ve süt ürünlerine yer verilmelidir.
Omega-3 alımı için haftada 2 kez balık tüketilmelidir.

İyi bir antioksidan kaynağı olan zerdeçal, zencefil, karabiber, pul biber, sumak, kekik, nane, tarçın gibi baharatlara ve sarımsağa beslenmenizde yer verebilirsiniz.
Bu dönemde şeker ve tuz ilavesi yüksek paketlenmiş gıdaların tüketimi, şeker ve kan şekerini hızla artıran şekerli gıdalar, beyaz ekmek içeren hamur işleri, işlenmiş et ürünleri, alkol tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Karantinada ev içinde kendimizi yormadan ufak ve kısa egzersizler yapılmalıdır.

Language