Obezite Nasıl Önlenir

Anasayfa / Bilgi Havuzu / Obezite Nasıl Önlenir
Obezite Nasıl Önlenir

Obezite, günümüzün en sık rastlanan hastalıklarından biri haline gelmiştir. Kişinin beslenme alışkanlıklarındaki düzensizlik, hareketsizlik veya farklı sebeplerden dolayı obezite meydana gelebilmektedir. Obeziteyi önlemek için mutlaka bir beslenme uzmanından yardım alınması gerekmektedir. Beslenme uzmanından alınan destek ve tıp alanındaki gelişmeler ile birlikte obezite, tedavisi kolay bir hastalık haline gelmiştir.

Obezite birçok hastalığın habercisi

Günümüzün en sık rastlanan hastalıklarından biri olan obezite, kişilerin yaşam kalitesini düşürür. Bu nedenle bir an önce tedavisi yapılmalıdır. Sağlıksız beslenme, hareketsizlik veya yanlış beslenme alışlanlıklarından kaynaklanan obezite hastalığı, polikistik over sendromu, astım, hipertansiyon, safra kesesi hastalıkları, diyabet, karaciğer yağlanması, düzensiz adet görme, solunum zorluğu gibi birçok hastalığa sebebiyet vermektedir. Bunun dışında, kişilerin fiziksel görünümlerini de etkilediğinden, psikolojik olarak da sorunlara yol açabilmektedir.

Nasıl tedavi edilir

Birçok sağlık sorununa da yol açan obezite, kişiye özel uygulanan tedavi yöntemleri ile kolaylıkla önlenebilmektedir. Hızlı ve dönemsel kilo vermek için şok diyetler uygulamak yerine bir uzmanla beraber sağlıklı beslenme sürecinin her aşamasında yardım ve destek alabilirsiniz.

Tavsiyelerimiz ile obezitenin önüne geçin

Obezite riski veya hastalığınız varsa mutlaka bir beslenme uzmanına danışılmalıdır.

Metabolizma hızlandıran yiyecekler tercih edilmeli, metabolizmayı yavaşlatan yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Geç saatlerde yemek yenmemelidir.

Aşırı yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Gün içerisinde sıklıkla hareket edilmelidir.

Yüksek kalorili ve hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.